ŞİFALI BİTKİLER
Adam Otu Kökü

Diğer İsimleri: Adem otu, insan otu, apdülselam otu,Tos Kafa Kavunu
Açıklama:
Ülkemizde Akdeniz, Ege ve Güney Anadolu bölgelerinde kaya dipleri, çayırlık, orman, dağ eteklerinde, ekilmemiş tarlalarda, kendiliğinden yabani olarak yetişir. Toprak üzerinde yatık rozet biçiminde olan yaprakları, damarlı ve koyu yeşil renktedir. Küçük kırmızı renkte olan meyveleri elma görünümündedir. Baharda mor ve mavi renkte çiçek açar. Kökleri dik olarak büyür. İki veya üç kazıklıdır ve ayakta duran insana benzer. Çok yıllık bir bitkidir.

Etkisi : Ağrı kesmeye, romatizma, siyatik, mafsal ağrılarına, sinir sistemini düzene koymaya, uyuşturucu ve yatıştırıcı olarak, cinsel gücü artırmaya, kuvvet vermeye, bağırsak tembelliğine, kaşıntı, egzama ve sedefe iyi gelir.

Kullanılışı : Kökleri kurutulup dövülür, 2-3 gr. yutulur. Dövülüp bala karıştırılarak yenilir. Dövülüp toz haline getirilip zeytinyağı ile pişirilip ağrıyan kısma krem gibi sürülür.

Not : Rivayete göre, toprak kazılarak kökün bulunduğu kısım genişçe açılır. Köpeğin boynuna kökü kesmek için bıçak koyulup ipi boynuna bağlanır. Köpek gösterilen ete hamle yaptığında kökü keser. Bu esnada köpeğin çok acı çektiği erkekse dişi, dişiyse erkek olduğu söylenir.Bu sadece hurafedir.

-Yine bu bitkinin görünümü insana benzediğinden vücudun neresinde ağrı-sancı varsa kökün o kısmı kesilip harici ağrılara veya hasta olan kısma konur. Yenildiği zaman ise o hastalığı geçirdiği söylenir. Bu da sadece bir hurafedir. 
- Bu bitki zehirli olduğundan dahili kullanılmamalıdır.

Hakkımızda İletişim
Ürünlerimiz
Haberler
Tarifler
Baharat Tarihi
Gıda Sertifikalarımız
Önemli Linkler
Aktar Subemiz
Şifalı Bitkiler
  Sipariş
YEMEN GIDA San. ve Tic. Ltd. Şti.
Orhantepe Mah. Girne Sk. No: 24/B
Cevizli-Kartal / İstanbul
Tel: (0216) 459 72 32 (pbx)
Faks: (0216) 459 03 39
yemen@yemenbaharat.com

     
Copyright © 2005 Yemen Baharat
www.yemenbaharat.com