Şifalı Bitkiler

Okunma: 262 Önceki Sayfa
Diğer Şifalı Bitkiler
 • Tarçın Kabuğu (Cinnamon)
  22 Ekim 2014
 • Kimyon Gaza İyi Gelir
  22 Ekim 2014
 • Bin Derde Deva Çörek Otu
  22 Ekim 2014
 • Yaban Mersini
  22 Ekim 2014
 • Kakule
  22 Ekim 2014
 • Sarı Ballıbaba
  22 Ekim 2014
Diğer Bitkiler

Karbonat

Halk arasında yaygın olarak ‘‘karbonat’’ olarak adlandırılır. ‘Sodium bicarbonate’ olarak da bilinen karbonat daha çok hamur işlerinde ve mutfaklarda kullanılır. Karbonatın sağlığa olan faydaları hakkında çok az şey bilinir ama yazıyı okuduğunuzda karbonat hakkında öğreneceğiniz yeni şeylerin sizi çok şaşırtacağından eminiz.

Yazının en başında bir uyarı yapmak istiyoruz, Karbonat etkili bir kimyasal maddedir bu yüzden bu yazıda ele alacağımız bazı kullanım şekillerini uygularken bu özelliğini unutmayın.

Karbonat sodyum açısından çok zengin bir kaynaktır ve bu yüzden daha çok bakım ve kozmetik ürünlerinden çok fazla kullanılmaktadır. Özellikle saç ve cilt bakımında vazgeçilmez kozmetik ürünlerinden bir tanesidir.

Karbonatın Sağlığa Faydaları

Karbonat daha çok mutfaklarda hamur işlerinde kullanılmaktadır ama çok az bilinen bir özelliği de kozmetik ürünlerinde , saç ve cilt sağlığı için kullanılıyor olmasıdır. Bu özelliğinin dışında karbonatın bazı hastalıklara iyi geldiği uzmanlar tarafından söylenir. Fakat karbonatın en önemli özelliği, cilt, diş ve saç bakımında fazla kullanılıyor olmasıdır.

Karbonat Ülser Ağrısına İyi Gelir: Uzmanların bir kısmı karbonatın ülser ağrısını hafiflettiğini söylemişlerdir. Karbonatın mide asidini nötralize ettiği için ülser ağrısının şiddetini azattığı söylenmektedir. Bir büyük bardak suya 1-2 tatlı kaşığı karbonat ekleyerek içmek bir nebze olsun ülser ağrılarından kurtulmaya yardımcı olur.

Güneş Yanığına Çözüm: Özellikle yaz aylarında güneş yanığından kaynaklanan sorunları mutlaka hepimiz yaşamışızdır. Günş yanığını tedavisinde karbonatın çok etkisi vardır. Bunun için duş alacağınız suya bir fincan kabartma tozu ekleyerek banyo yapmanız sorunu azaltır. Bunun yanında bir miktar suya kabartma tozu katarak karışımı doğrudan güneş yanığı olan bölgeye uygulayabilirsiniz. Bu şekilde güneş yanığından kaynaklanan sorunları çözmeniz mümkündür.

Performasnı Arttırır:  Kabartma tozunun performansı arttırıcı özelliği vardır ve vücuda enerji depolamaktadır.  Özellikle uzun mesafeli koşucuların enerji hatta doping sağladığı bazı uygulamaları vardır. Bu uygulamalar sayesinde yarışlardaki performasnlarını arttırmayı başarmaktadırlar. Bu yüzden kabartma tozunu kapsül şekline alma özelliği de daha sonraları keşfedilmiştir. Biz ise karbonatın kapsül olarak değil doğal olarak yemeklerde kullanılarak tüketilmesini tavsiye ediyoruz. Yazının başında belirttiğimiz gibi, etkili bir kimyasal madde olduğu için kullanımına dikkat edilmesi gerekir.

Diş ve Diş Etine Faydaları: Diş ve diş etleri için inanılmaz faydaları vardır. Daha fazla etkili olması için kabartma tozuna bir parça deniz tuzu ekleyin ve bu karışımı uzun süre karıştırın 20-30 dakika boyunca. Karışımı fazla yaparak daha sonra kullanmak için baş bir kap ile muhafaza edebilirsiniz. Hazırladığınız bu karışımı parmağınızın ucunu ıslatarak dişerinize ve diş etlerinize uygulayabilirsiniz. Yalnız diş etlerinizin dişelerinizin dış kısmına değil, aynı zamanda alt ve üst dişe ve diş etlerinizin iç ve dış kısmına uygulayabilirsiniz. Bu uygulama aynı zamanda dişlerinizin temizlenmesine ve parlamasına da yardımcı olacaktır. Fakat daha fazla parlaklık elde etmek için fazla uygulama ve kullanımdan kaçınmalısınız.

Bu uygulamayı yaptıktan 15-20 dakika sonra ağzınızı çalkalayarak temizleyebilirsiniz. Bu uygulama sadece diş ve diş etlerinizi güçlendirmekle kalmaz. Aynı zamanda ağzınızda bulunan zararlı bakterileri de yok eder. Bakterileri yok etmede inanılmaz faydalı sonuçlar alabilirsiniz.

Böcek Isırıklarına İyi Gelir: Böcek ısırmaları yaz aylarında sık sık karşılaşılan bir olaydır. Özellikle çocuklar çok fazla bu tür sorunlarla karşı karşıya kalmaktadırlar. Karbonat ve su ile yapılan bir karışım ile böcek ısırmaları sonucu ciltte meydana gelen yaralara sürülür. Bunun yanında böceğin ısırdığı yere toz halinde de uygulayabilirsiniz.  Karbonat ayrıca ciltte meydana gelen bazı kaşıntılara da şifa olmaktadır. Kaşıntılı bölgelere toz veya su ile karıştırılarak uygulandığında sorunu ortadan kaldırabilir.

Karbonat Dişleri Beyazlatır: Karbonatın dişeri beyazlatıcı özelliği olduğu genelde bilinen bir şeydir. Sağlıklı görünen ve beyaz dişlerin sahibi olmak istiyorsanız düzenli olarak karbonat kullanabilirsiniz. Bunun için 1-2 tane çileği ezerek karbonata katabilir ve dişlerinizin üzerine uygulayabilirsiniz. Bu karışımı dişlerin üzerine yaydıktan sonra 5-7 dakika beklemelisiniz. 7 dakika sonra karışımı çıkarmadan dişlerinizi bu karışımla fırçalayın. Bu uygulama dişlerinizin sağlığına ve beyazlığına fayda sağlar ama kesinlikle aşırı kullanımından kaçının. Karışımı aşırı şekilde kullanmanız diş minelerinize zarar verebilir. Bu yüzden haftada bir veya iki haftada bir kez uygulaya çalışmalısınız.

Ayak Bakımı ve Temizliği İçin Karbonat: Karbonatın ayak sağlığına olan faydaları çok az bilinir. Ayaklarda meydana gelen yorgunluk mantar ve buna benzer enfeksiyon sorunlarına karşı etkilidir. Ayrıca ayaklarda  ve ayak parmakları arasında bulunan bakterileri söker atar. Ayak sağlığını korumanıza yardımcı olur.

Yüz Cildine Faydalıdır: Bir miktar karbonat suya karıştırılır ve yüze uygulanır. Bu uygulama Exfoliator diye adlandırılan ölü hücrelerin tekrar aktif hale gelmesine yardımcı olur. Veya ölü hücrelerden meydana gelen sorunların ortadan kalkmasını sağlar.  Böylece yüz hatlarında meydana gelen sorunları doğal yöntemlerle ortadan kaldırabilirsiniz. Doğal ve ucuz yöntemlerle sağlıklı bir cilt sahibi olmanız karbonatla mümkün olur.

Karonat İle Detoks Banyosu: Karbonatı suya karıştırrarak banyo yapabilirsiniz. Küvete bir miktar karbonat atıp, elma ile karıştırdığınızda yorgunluğunuzu giderir, sakinleştirici özelliği vardır. Vücut temizliğine de inanılmaz katkı sağlar.

Saç Bakımı İçin Karbonat: Kadınlar ve uzun saçları seven erkekler için en önemli sorun saç bakımıdır. Bu yüzden bazılarımız uzun saçı sevmemize rağmen uzatmayız. Bakımı pahalı ve zahmetli olduğu için uzak dururuz. Ama karbonatın yardımıyla bu sorunu kökünden halledebilirsiniz. Sağ sağlığınız için saç diplerine makul miktarda karbonat serpiştirebilirsiniz. Bu uygulama sayesinde hem saçlarınızın düzel bir görünüm yakalamasını sağlarsınız hemde temizliğine katkıda bulunursunuz. Karbonat ile saç bakımı hem Doğal hem ucuz hem de güvenli bir yöntemdir.

Karbonat Sivilce Tedavisi: Karbonatın sivilce tedavisi için kullanıldığı bilinen bir gerçektir. Özellikle ergenlik yaşlarında olan genç bayan ve erkeklerin sık sık rastladığı sorunlardan olan sivilce tedavisi için kullanılabilir. Sivilce ve akne sorunları ile mücadele ederken pahalı kimyasal maddeler yerine ucuz ve doğal olan karbonat ve bal karışımını kullanabilirsiniz. Bunun için karbonatı bala karıştırın ve yüzünüze uygulayın. 15 dakika beklettikten sonra yüzünüzü yıkayın. Periyodik olarak bu uygulamaya devam edin. Belirli bir süre sonra sorunun ortadan kalktığını göreceksiniz.

Tırnak Sağlığı İçin Karbonat: Özellikle sigara kullanan kişilerde ve oje kullanan bayanlarda tırnak temizliği biraz sorun oluşturmaktadır. Sigaradan dolayı meydana gelen sarılıklar ayrıca öz güveni etkilemektedir. Karbonat, oje ve sigaradan dolayı oluşan sarılıklara karşı çok etkili ve doğal bir temizleyici maddedir. Oksijenle karıştırılıp uygulandığında daha sağlıklı sonuçlar almanız mümkündür.

Tırnak temizliği ve bakımı yanında pedikür ve yüz parlatmak için de karbonat yaygın olarak kullanılan maddeler arasındadır.

Karbonat Diyeti: Son zamanlarda, özellikle ilkbaharın gelmesiyle birlikte kilolarından kurtulmak isteyen kişilerin suya karıştırarak içtiği bir kullanım şeklidir karbonat diyeti. Karbonat diyetinin popüleritesi günden güne artıyor fakat biz bu diyetin bazı ciddi hastalıklara yol açma riskinden dolayı tavsiye etmiyoruz.

Özellikle bu konuyla alakalı taradığımız onlarca yabancı kaynakların hiç birinde bu diyetin sağlıklı olduğuna veya işe yaradığına dair bir kanıt bulamadık. Halk arasında yaygın olmasına rağmen, faydası ıspatlanmadığı için önermiyoruz. Aksine kalp ve mide sorunlarına neden olduğu yapılan bilimsel araştırmalarla ortaya konulmuş.

Bazı uzmanlar, karbonatın su ile tüketilmesinin soğuk algınlığı gibi hastalıklarla mücadelede faydalı olduğunu söylemektedirler.